Menu główne:
Aktualności > Wydarzenia
Warszty...
W czwartek 30 stycznia, klasa pierwsza z Liceum Ogólnokształcącego o profilu turystyczno-europejski, zapoznała się w formie warsztatowej z walorami historycznymi i turystycznymi Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego. Spotkanie w zaciszu klasztornym okazało się bardzo mile spędzonym czasem.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
Warszty pisania gęsim piórem
W środę 29 stycznia, dwie grupy uczniów Szkoły Podstawowej w Parzynowie uczestniczyły w spotkaniach warsztatowych na temat; "Zajęcia pierwszych zakonników". Zapoznali się z historią pisma od zwojów i tabliczek po wynalezienie druku oraz poznać warsztat średniowiecznego skryby. Odkrywali jak ważną rolę w przechowywaniu, jak również tworzeniu ksiąg, odegrali średniowieczni mnisi, pracujący w zaciszu klasztornych skryptoriów. Samodzielnie opracowali własny inicjał, pisząc gęsim piórem.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
Rodzinne kolędowanie
Bardzo ważnym koncertem w cyklu "Perły w koronie" jest kolędowanie ostrzeszowskich rodzin muzykujących. W klasztorze Sióstr Nazaretanek spotykają się śpiewające i grające: duety, tercety i kwartety rodzinne, które chcą dzielić się z życzliwą i kochającą muzykę publicznością radością wspólnego wykonywania kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych.
26 stycznia 2014 grano i śpiewano na chwałę Panu po raz czwarty. Ileż było autentycznych wzruszeń i przeżyć. Ileż talentów muzycznych i ciekawych aranżacji. Występy są oczywiście bardzo ważne, ale w tym koncercie liczy się przede wszystkim atmosfera. Każda rodzinka może liczyć na wsparcie i oklaski, ponieważ widzowie wiedzą, że niezastąpione są chwile, w których rodzice i dzieci mogą być z sobą. Tych chwil nie można zapomnieć, ani przecenić. Wiedzą o tym znakomicie artyści występujący na naszej scenie. Wspólne próby i występ zakończony oklaskami pozwalają poczuć siłę wewnętrzną i niezwykłość kolędowego śpiewania.
Koncert rozpoczął instrumentalista, ostrzeszowianin Pan Marek Niesobski, który, grając "Cichą noc" na pile śpiewającej, zrobił występującym rodzinom i widzom piękny prezent. Swój niezwykły instrument artysta otrzymał od swojego taty, a więc byliśmy świadkami swoistej kontynuacji muzycznych, rodzinnych tradycji. Było więc wspaniale od samego początku.
Kolejno na scenie pojawiały się następne rodziny. Państwo Kędziowie z przyjaciółmi z Chóru "Stacji Bukownica", Kłobuchowie z dziećmi Salomeą i Nikodemem, Witold Pelka z córką Małgosią, Martyna Bacik z kuzynką Matyldą, Rodzina Sztuckich, Nadia i Gucio Dembscy, Pani Bożena Sztucka z Agnieszką Sroczyńską, Pani Iwona Kurzawa z córką Igą i zespołem Dominki z Domu Dziecka w Ostrzeszowie oraz Gospodynie - Rodzina Nazaretańska - czyli Siostry Nazaretanki.
Wszystkie prezentacje wzbudziły entuzjazm, ale największe brawa zebrały Siostry śpiewając w suahili kolędę z Kenii. Etniczne instrumenty, a nawet elementy zambijskich strojów regionalnych stworzyły prawdziwy spektakl muzyczny. Na zakończenie z publicznością śpiewano "Przybieżeli do Betlejem" radośnie i głośno. Ostrzeszów i klasztor spowiła zima, a w klasztorku w cieple i serdeczności rozsnuwały się piękne polskie kolędy.
Namawiamy wszystkie rodziny, aby grały, śpiewały i chciały dzielić się z innymi swoją radością. Nie od dziś przecież wiadomo - w rodzinie siła, a kolęda i muzyka może ją tylko wzmocnić.
Dziękujemy Arturowi i Piotrowi Prusinkiewiczom za wielki wkład pracy w obsługę techniczną koncertu oraz Beacie Staszewskiej za zjawiskową - jak zwykle - scenografię.
Zapraszamy do galerii zdjęć, a za rok przyjdźcie Państwo na kolejny koncert rodzinny, aby występować lub podziwiać naszych artystów. Do zobaczenia i usłyszenia.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
"Warszt średniowiecznego skryby..."
Umiejętność pisania była w średniowieczu szczególnie ceniona. Kto potrafił wówczas pisać? W jaki sposób, gdzie i dla kogo powstawał średniowieczny rękopis?
W czwartek 23 stycznia, uczniowie Gimnazjum w Doruchowie mieli okazję przyjrzeć się historii pisma od zwojów i tabliczek po wynalezienie druku oraz poznać warsztat średniowiecznego skryby. Odkrywali jak ważną rolę w przechowywaniu, jak również tworzeniu ksiąg, odegrali średniowieczni mnisi, pracujący w zaciszu klasztornych skryptoriów.Samodzielnie opracowali własny inicjał, pisząc gęsim piórem.
Nie zabrakło również zwiedzania muzeum klasztornego.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
Zespół Jubilo gra dla przedsiębiorców...
W piatek 23 stycznia miało miejsce na doroczne spotkanie przedsiębiorców i samorządowców powiatu ostrzeszowskiego
Dla uczestników spotkania przygotowano kilka muzycznych niespodzianek.
Zagrali: Zespół Muzyki Dawnej "Jubilo", skrzypcowo-akordeonowy duet Rybczyńska&Jabłoński oraz wirtuoz gry na pile Marek Niesobski.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
WIZYTA DUSZPASTERSKA - KOLĘDA
Duszpasterska wizyta kolędowa odbywa się zwykle po świętach Narodzenia Pańskiego, u progu nowego roku. To właśnie w tym czasie z wdzięcznością patrzymy na mijający czas i z nadzieją zerkamy ku przyszłości. Stąd wizyta kapłana w naszym domu jest przestrzenią modlitwy, w której wspólnie dziękujemy za otrzymane łaski i prosimy o błogosławieństwo w nowym roku. Modlitewne spotkanie kolędowe stanowi wyznanie wiary, które zgromadzi wszystkich domowników.
Święta Bożego Narodzenia to Święta pełne miłości, braterstwa i radości. Wśród chrześcijan wytwarzają one szczególną więź i poczucie wspólnoty przez przeżywanie prawdy o Wcieleniu Bożego Słowa i zstąpieniu Syna Bożego na ziemię. Klimat tych Świąt sprawia, że ludzie w tym okresie chcą być bliscy sobie, chcą ten czas przeżywać razem w rodzinie przy stole wigilijnym. Pięknym zwyczajem jest odwiedzanie w tych dniach świątecznych swoich krewnych, przyjaciół, a także ludzi samotnych. Na ulicach, w domach i na klatkach schodowych słychać śpiew kolędników, którzy wędrują od domu do domu z życzeniami. Nie dziwi więc nikogo w tym czasie widok kapłana, duszpasterza odwiedzającego domy swoich parafian.
Tradycja kolędowania sięga dalekiej przeszłości. Już we wczesnośredniowiecznych dokumentach kościelnych natrafiamy na ślady kolędowania w okresie świąt Bożego Narodzenia jako formę bezpośredniego kontaktu z wiernymi w bardzo rozległych wtedy obszarowo parafiach. Uzasadnienia tej praktyki doszukiwano się już dawno m.in. w zapisie Ewangelii św. Mateusza (Mt 2,2). Czytamy tam, że mędrcy oddawszy pokłon narodzonemu Jezusowi wracali inną drogą do swoich krajów. Legenda poszerzyła ten zapis o to, że rozchodzili się, odwiedzali różne miasta i wioski i rozgłaszali wieść o Bogu narodzonym w ludzkiej postaci. Zapis u św. Łukasza mówi, iż Chrystus poleca swoim 72 uczniom, aby szli "do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść miał" (Łk 10, 1-12).
Mało kto wie, że do tych bożonarodzeniowych odwiedzin parafian, kapłan, przez przyjęcie urzędu posługiwania duszpasterskiego, jest zobowiązany na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego celem wzajemnego poznania się. Czytamy w nim: "proboszcz winien nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygować" (kań. 529 § l KPK).
Tradycja wizyty duszpasterskiej, zwanej popularnie "kolędą" zawiera w sobie bogactwo znaków i treści. Piękna i głęboka jest treść śpiewanych tradycyjnie kolęd, które są zwiastowaniem radości o narodzonym Bożego Syna, który chce być "Bogiem z nami". Otwierając drzwi domu, mieszkania, by zaprosić Emmanuela, by się narodził w każdym człowieku, w każdej rodzinie i w każdym sercu.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji