www.nazaretankiostrzeszow.pl


Idź do treści

Menu główne:


I 2014

Aktualności > Wydarzenia

Warszty...

W czwartek 30 stycznia, klasa pierwsza z Liceum Ogólnokształcącego o profilu turystyczno-europejski, zapoznała się w formie warsztatowej z walorami historycznymi i turystycznymi Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego. Spotkanie w zaciszu klasztornym okazało się bardzo mile spędzonym czasem.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji


Warszty pisania gęsim piórem


W środę 29 stycznia, dwie grupy uczniów Szkoły Podstawowej w Parzynowie uczestniczyły w spotkaniach warsztatowych na temat; "Zajęcia pierwszych zakonników". Zapoznali się z historią pisma od zwojów i tabliczek po wynalezienie druku oraz poznać warsztat średniowiecznego skryby. Odkrywali jak ważną rolę w przechowywaniu, jak również tworzeniu ksiąg, odegrali średniowieczni mnisi, pracujący w zaciszu klasztornych skryptoriów. Samodzielnie opracowali własny inicjał, pisząc gęsim piórem.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
Rodzinne kolędowanie

Bardzo ważnym koncertem w cyklu "Perły w koronie" jest kolędowanie ostrzeszowskich rodzin muzykujących. W klasztorze Sióstr Nazaretanek spotykają się śpiewające i grające: duety, tercety i kwartety rodzinne, które chcą dzielić się z życzliwą i kochającą muzykę publicznością radością wspólnego wykonywania kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych.
26 stycznia 2014 grano i śpiewano na chwałę Panu po raz czwarty. Ileż było autentycznych wzruszeń i przeżyć. Ileż talentów muzycznych i ciekawych aranżacji. Występy są oczywiście bardzo ważne, ale w tym koncercie liczy się przede wszystkim atmosfera. Każda rodzinka może liczyć na wsparcie i oklaski, ponieważ widzowie wiedzą, że niezastąpione są chwile, w których rodzice i dzieci mogą być z sobą. Tych chwil nie można zapomnieć, ani przecenić. Wiedzą o tym znakomicie artyści występujący na naszej scenie. Wspólne próby i występ zakończony oklaskami pozwalają poczuć siłę wewnętrzną i niezwykłość kolędowego śpiewania.
Koncert rozpoczął instrumentalista, ostrzeszowianin Pan Marek Niesobski, który, grając "Cichą noc" na pile śpiewającej, zrobił występującym rodzinom i widzom piękny prezent. Swój niezwykły instrument artysta otrzymał od swojego taty, a więc byliśmy świadkami swoistej kontynuacji muzycznych, rodzinnych tradycji. Było więc wspaniale od samego początku.
Kolejno na scenie pojawiały się następne rodziny. Państwo Kędziowie z przyjaciółmi z Chóru "Stacji Bukownica", Kłobuchowie z dziećmi Salomeą i Nikodemem, Witold Pelka z córką Małgosią, Martyna Bacik z kuzynką Matyldą, Rodzina Sztuckich, Nadia i Gucio Dembscy, Pani Bożena Sztucka z Agnieszką Sroczyńską, Pani Iwona Kurzawa z córką Igą i zespołem Dominki z Domu Dziecka w Ostrzeszowie oraz Gospodynie - Rodzina Nazaretańska - czyli Siostry Nazaretanki.
Wszystkie prezentacje wzbudziły entuzjazm, ale największe brawa zebrały Siostry śpiewając w suahili kolędę z Kenii. Etniczne instrumenty, a nawet elementy zambijskich strojów regionalnych stworzyły prawdziwy spektakl muzyczny. Na zakończenie z publicznością śpiewano "Przybieżeli do Betlejem" radośnie i głośno. Ostrzeszów i klasztor spowiła zima, a w klasztorku w cieple i serdeczności rozsnuwały się piękne polskie kolędy.
Namawiamy wszystkie rodziny, aby grały, śpiewały i chciały dzielić się z innymi swoją radością. Nie od dziś przecież wiadomo - w rodzinie siła, a kolęda i muzyka może ją tylko wzmocnić.
Dziękujemy Arturowi i Piotrowi Prusinkiewiczom za wielki wkład pracy w obsługę techniczną koncertu oraz Beacie Staszewskiej za zjawiskową - jak zwykle - scenografię.
Zapraszamy do galerii zdjęć, a za rok przyjdźcie Państwo na kolejny koncert rodzinny, aby występować lub podziwiać naszych artystów. Do zobaczenia i usłyszenia.


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji"Warszt średniowiecznego skryby..."

Umiejętność pisania była w średniowieczu szczególnie ceniona. Kto potrafił wówczas pisać? W jaki sposób, gdzie i dla kogo powstawał średniowieczny rękopis?

W czwartek 23 stycznia, uczniowie Gimnazjum w Doruchowie mieli okazję przyjrzeć się historii pisma od zwojów i tabliczek po wynalezienie druku oraz poznać warsztat średniowiecznego skryby. Odkrywali jak ważną rolę w przechowywaniu, jak również tworzeniu ksiąg, odegrali średniowieczni mnisi, pracujący w zaciszu klasztornych skryptoriów.Samodzielnie opracowali własny inicjał, pisząc gęsim piórem.

Nie zabrakło również zwiedzania muzeum klasztornego.


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Zespół Jubilo gra dla przedsiębiorców...W piatek 23 stycznia miało miejsce na doroczne spotkanie przedsiębiorców i samorządowców powiatu ostrzeszowskiego

Dla uczestników spotkania przygotowano kilka muzycznych niespodzianek.
Zagrali: Zespół Muzyki Dawnej "Jubilo", skrzypcowo-akordeonowy duet Rybczyńska&Jabłoński oraz wirtuoz gry na pile Marek Niesobski.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
WIZYTA DUSZPASTERSKA - KOLĘDA

Duszpasterska wizyta kolędowa odbywa się zwykle po świętach Narodzenia Pańskiego, u progu nowego roku. To właśnie w tym czasie z wdzięcznością patrzymy na mijający czas i z nadzieją zerkamy ku przyszłości. Stąd wizyta kapłana w naszym domu jest przestrzenią modlitwy, w której wspólnie dziękujemy za otrzymane łaski i prosimy o błogosławieństwo w nowym roku. Modlitewne spotkanie kolędowe stanowi wyznanie wiary, które zgromadzi wszystkich domowników.

Święta Bożego Narodzenia to Święta pełne miłości, braterstwa i radości. Wśród chrześcijan wytwarzają one szczególną więź i poczucie wspólnoty przez przeżywanie prawdy o Wcieleniu Bożego Słowa i zstąpieniu Syna Bożego na ziemię. Klimat tych Świąt sprawia, że ludzie w tym okresie chcą być bliscy sobie, chcą ten czas przeżywać razem w rodzinie przy stole wigilijnym. Pięknym zwyczajem jest odwiedzanie w tych dniach świątecznych swoich krewnych, przyjaciół, a także ludzi samotnych. Na ulicach, w domach i na klatkach schodowych słychać śpiew kolędników, którzy wędrują od domu do domu z życzeniami. Nie dziwi więc nikogo w tym czasie widok kapłana, duszpasterza odwiedzającego domy swoich parafian.

Tradycja kolędowania sięga dalekiej przeszłości. Już we wczesnośredniowiecznych dokumentach kościelnych natrafiamy na ślady kolędowania w okresie świąt Bożego Narodzenia jako formę bezpośredniego kontaktu z wiernymi w bardzo rozległych wtedy obszarowo parafiach. Uzasadnienia tej praktyki doszukiwano się już dawno m.in. w zapisie Ewangelii św. Mateusza (Mt 2,2). Czytamy tam, że mędrcy oddawszy pokłon narodzonemu Jezusowi wracali inną drogą do swoich krajów. Legenda poszerzyła ten zapis o to, że rozchodzili się, odwiedzali różne miasta i wioski i rozgłaszali wieść o Bogu narodzonym w ludzkiej postaci. Zapis u św. Łukasza mówi, iż Chrystus poleca swoim 72 uczniom, aby szli "do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść miał" (Łk 10, 1-12).

Mało kto wie, że do tych bożonarodzeniowych odwiedzin parafian, kapłan, przez przyjęcie urzędu posługiwania duszpasterskiego, jest zobowiązany na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego celem wzajemnego poznania się. Czytamy w nim: "proboszcz winien nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygować" (kań. 529 § l KPK).

Tradycja wizyty duszpasterskiej, zwanej popularnie "kolędą" zawiera w sobie bogactwo znaków i treści. Piękna i głęboka jest treść śpiewanych tradycyjnie kolęd, które są zwiastowaniem radości o narodzonym Bożego Syna, który chce być "Bogiem z nami". Otwierając drzwi domu, mieszkania, by zaprosić Emmanuela, by się narodził w każdym człowieku, w każdej rodzinie i w każdym sercu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Start | O nas | Historia | Aktualności | Inicjatywy | Renowacja | Źródła finansowania projektów | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego