www.nazaretankiostrzeszow.pl


Idź do treści

Menu główne:


XI 2013

Aktualności > Wydarzenia

Warsztaty "Zajęcia pierwszych zakonników"Kolejne spotkanie pod egidą Fundacji Zabytkom Na ratunek "NAZARET" dotyczyło "Zajęć pierwszych zakonników". Uczniowie z szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Dominika Savio mieli okazję zapoznać się z warsztatem średniowiecznego skryby i życiem pierwszych zakonników. Ciekawym doświadczeniem było pisanie gęsim piórem, układnie mega puzzli oraz zwiedzanie muzeum klasztornego.


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia:

Niezwykłe puzony


Nigdy dotąd na scenie "Pereł w koronie" nie gościł jeszcze tak niezwykły instrument. Pospolicie nazywa się go: "Dużą trąbką", a jak widomo duży może więcej. Kwartet "Trombasic" - gość wieczoru- składający się z instrumentalistów na co dzień grających w Teatrze Wielkim w Warszawie pokazał wspaniałe możliwości puzonu. O godzinie 18, 24 listopada, w ciemnym klasztornym kościele rozległ się gdzieś z oddali narastający dźwięk. Zaciekawiona publiczność rozglądała się, ale na scenie nie było nikogo. Po chwili, grając sygnał fanfarowy, do wnętrza uroczyście weszli bohaterowie koncertu:

Roman Miller - puzon kontrabasowy, tuba,

Piotr Wawreniuk - puzon altowy, puzon tenorowy,

Robert Krajewski - puzon tenorowo - basowy,

Piotr Dąbrowski - puzon tenorowy
.

Szlachetne dźwięki wypełniły świątynię, harmonia była wprost niezwykła. Zdawało się, że gra jeden instrument. Pełnię brzmienia zapewniał zestaw puzonów, które muzycy przywieźli z sobą. Prawdziwą gratką był z pewnością puzon kontrabasowy - obecnie rzadko wykorzystywany w orkiestrach. W Polsce jest zaledwie trzech specjalistów od gry na tym typie instrumentu. Wzbudził on zresztą spore zainteresowanie wśród publiczności, wielu widzów jeszcze po koncercie podchodziło i oglądało "kontrabasową dumę" zespołu.
Repertuar był bardzo zróżnicowany i świadomie dobrany, aby pokazać wszystkie odcienie barw i umiejętności instrumentalistów. Poczynając od polskiej muzyki renesansowej stopniowo pokonywaliśmy czas. Muzykom nie zabrakło poczucia humoru i z iście jazzowym zacięciem zaprezentowali słuchaczom parafrazę tematu głównego V symfonii Beethovena. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jednym podobało się "Ave Maria" Schuberta, drugich zachwyciła melodia Manciniego z filmu "Różowa pantera". Koncert pokazał piękno muzyki kameralnej i zachwycił kunsztem artystów. Takich puzonów jeszcze nie znaliśmy. Zaległości zostały nadrobione. Niewiele instrumentów potrafi z równym powodzeniem grać muzykę dawną i jazz Puzoniści potrafią. Publiczność opuszczała klasztorek pełna wrażeń i wzruszeń. "Trombastic" is fantastic - po prostu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia:
oraz fragmentu koncertu

Warsztaty "Dzieje ostrzeszowskiego klasztoru"W piątek 22 listopada odwiedziła nas piata klasa ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu. Uczniowie wzięli dział w warsztatach na temat „Dzieje Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego w Ostrzeszowie”. Dzieci na zajęciach przy dobrej zabawie poznawały historię ostrzeszowskiego klasztoru.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia:

Warsztaty "Barok - styl w architekturze i sztuce"


We czwartek 21 listopada druga klasa Technikum Informatycznego z ZS nr 2 W Ostrzeszowie wzięła udział w warsztatach edukacyjnych pod tytułem "Barok - styl w architekturze i sztuce". Uczniowie po teoretycznym wprowadzeniu, mogli sprawdzić swoje wiadomości w biorąc udział w interaktywnej grze tematycznej. Podczas samego zwiedzania Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego sami już wyłuskiwali elementy styku barokowego. Nie zabrakło również ciekawych przerywników takich jak, np. układanie na czas słów zawiązanych z barokiem.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzeniaWARSZTATY „Za furtą klasztorną”


We czwartek 21 listopada, najstarsza grupa dzieci z przedszkola Sióstr Nazaretanek w Ostrzeszowie, uczestniczyła w warsztatach pt. "Za furtą klasztorną". Dzieci zapoznały się z podstawowymi słowami związanymi z życiem zakonnym. W kilkuosobowych grupach układały maga puzzle z widokiem klasztoru, czyli domem zakonnika i obrazem bł. Franciszki Siedliskiej – założycielki. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał na pamiątkę kolorowankę błogosławionej Założycieli Sióstr Nazaretanek. Całe spotkanie zakończyło się zwiedzaniem muzeum klasztornego, aby obejrzeć z bliska wcześniejsze habity – czyli stroje zakonne.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia:

Warsztaty "Dzieje ostrzeszowskiego klasztoru"

W poniedziałek 18 listopada odwiedziła nas czwarta klasa ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ostrzeszowie. Uczniowie wzięli dział w warsztatach na temat „Dzieje Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego w Ostrzeszowie”. Dzieci na zajęciach przy dobrej zabawie poznawały historię ostrzeszowskiego klasztoru.


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia:

Warsztayty „Za furtą klasztorną”


W poniedziałek 18 listopada odwiedziła nas grupa pięciolatków z Przedszkola sióstr nazaretanek w Ostrzeszowie. Dzieci wzięły udział w warsztatach pod tytułem: „Za furtą klasztorną”. Dowiedziały się min. kto to jest założyciel, że klasztor - to dom zakonnika, że habit - to strój zakonny. Wspaniałą zabawą okazało się układanie mega puzzli.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Warsztaty muzyczne

W ramach działań Fundacji Zabytkom Na Ratunek "NAZARET", 15 listopada odbyło się już trzecie spotkanie warsztatów muzycznych u Nazaretanek. Dwa wczesniejcze miały miejsce: 11 i 18 października.
Uczestnicy warsztatów muzycznych to: pasjonaci muzyki, amatorzy i profesjonaliści, wokaliści i instrumentaliści, osoby konsekrowane i świeccy, członkowie zespołów muzycznych, chórów, scholi, ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z muzyką i jeszcze nigdy nie uczestniczyli w warsztatach wokalnych, młodzież szkolna, studenci i osoby dorosłe, wszyscy, którzy przejawiają zainteresowanie śpiewem i chcieliby poznać jego podstawowe teoretyczne i praktyczne zasady.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia:
11 października
18 października
15 listopadaRocznica urodzin Załozycielki...


We wtorek 12 listopada, w 171 rocznicę urodzin Bł. Franciszki Siedliskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, odbyły się nietypowe warsztaty. W spotkaniu uczestniczyły siostry nowicjuszki, które poznawały historię pobytu Sióstr Nazaretanek w Ostrzeszowie.


Błogosławiona Franciszka jest Założycielką Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, które opiekuje się ostrzeszowskim klasztorem od 1933 roku. Franciszka Siedliska urodziła się w rodzinie zamożnej i zajmującej wysoką pozycję społeczną w dziewiętnastowiecznej Polsce. Pierwszą wspólnotę Franciszka założyła w Rzymie 1875, by w ten sposób podkreślić swe oddanie Kościołowi oraz wyrazić pragnienie przekroczenia wszelkich granic etnicznych. Chciała bowiem nieść miłość Chrystusa wszystkim i każdemu z osobna. 23 kwietnia 1989 roku została beatyfikowana. Obecnie około 1500 sióstr.


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia
Mega warsztaty...


W piątek 8 listopada odbyły się „mega warsztaty”. „Mega”, bo wzięło w nich udział 55 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Goszczu. Uczniowie z klas 0-VI zapoznali się z historią zabytkowego Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego. Swoją wiedze sprawdzili w multimedialnej grze komputerowej i byli pierwszymi, którzy układali mega puzzle. Nie obyło się oczywiście bez zwiedzania muzeum klasztornego.
Całe spotkanie ukoronowała Eucharystia w naszym kościele.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia
Warsztaty dla SP nr 1 w Ostrzeszowie...


W czwartek 7 listopada, klasa trzecia ze SP nr 1 w Ostrzeszowie, miała okazję znaleźć się w roli średniowiecznego skryby. Po krótkim wprowadzeniu dzieci pisały i ozdabiały gęsim piórem swoje inicjały. Podczas końcowego powtórzenia, okazało się, że grupa bardzo dużo zapamiętała wiadomości dotyczących materiałów i przyborów piśmienniczych skryby…
Natomiast wycieczka po muzeum była doświadczeniem przybliżającym życie zakonników i sióstr zakonnych.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzeniaMsza święta w kryptach...

Tak samo jak w ubiegłym roku 2 listopada, modliliśmy się za zmarłych podczas Mszy świętej w kryptach. Eucharystię koncelebrowali: ks. Jan Hutniczak - proboszcz z Siedlikowa i ks. Władysław Kozera - kapelan. W wygłoszonej homilii Ks. Kapelan przybliżył nam wagę modlitwy za zmarłych oraz heroiczną postawę Ks. Stanisława Bednarskiego SJ. Ten niezłomny kapłan złączył się z ofiarą Chrystusa w obozie koncentracyjnym w Dachau. W Wielki Piątek - 3 kwietnia 1942 roku, odbył karę "słupka". Łańcuchem związano mu z tyłu dłonie w przegubie i podciągnięto nad ziemię. W tych warunkach, na żądanie esesmana, odprawiał Mszę św. aż do utraty nieprzytomności. Wierząc w świętych obcowanie, wiemy, że ofiara wielu świętych przychodzi z pomocą duszom cierpiącym w czyśćcu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Start | O nas | Historia | Aktualności | Inicjatywy | Renowacja | Źródła finansowania projektów | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego