www.nazaretankiostrzeszow.pl


Idź do treści

Menu główne:


VI 2014

Aktualności > Wydarzenia

Na tropach historii...

Dzieci ze SOSW w Ostrzeszowie odwiedziły nasz klasztor. Podczas zwiedzania miały okazję obejrzeć pamiątki historyczne związane ze wzgórzem ostrzeszowskim, a także dowiedziec się, jakie były dzieje klasztoru. Uczniowie poznali wiele nowych słów, które poszerzą ich zasób słownictwa związanego z życiem zakonnym.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacjiWarsztaty historyczne

W przedostatni dzień roku szkolnego odwiedziła nas piąta klasa ze szkoły Podstawowej nr 3 w Ostrzeszowie. Warsztaty na temat „Dzieje Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego w Ostrzeszowie” okazały się dobrze spędzonym czasem w murach ostrzeszowskiego klasztoru… Dzieci na zajęciach w twórczy sposób szukały odpowiedzi na pytanie: Jak wyglądały początki ostrzeszowskiego klasztoru? Jakie wydarzenia związane z kolejnymi gospodarzami tego miejsca?Zapraszamy do obejrzenia fotorelacjiWarsztaty o baroku

Gimnazjum im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Siedlikowie wzięło udział w warsztatach edukacyjnych pod tytułem "Barok - styl w architekturze".
Uczniowie po teoretycznym wprowadzeniu, mogli sprawdzić swoje wiadomości w multimedialnej grze. Podczas zwiedzania Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego młodzież odszukiwała elementy charakterystyczne dla baroku.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - I grupa
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - II grupa
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - III grupaWarsztaty historyczne

We wtorek 24 czerwca pierwsza klasa Gimnazjum w Kobylinie wzięła dział w warsztatach na temat „Dzieje Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego w Ostrzeszowie”. Uczniowie grając w wielkoformatowa grę zapoznali się z historią ostrzeszowskiego klasztoru.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
Złoty Jubileusz Kapłaństwa Ks. Władysława Kozery SDB
W niedzielę 22 czerwca podczas Eucharystii dziękowaliśmy Bogu za życie, powołanie i 50 lat kapłaństwa ks. Władysława Kozery SDB (od 10 lat pełniącego posługę Ks. Kapelana Sióstr Nazaretanek w Ostrzeszowie).
Ks. Władysław urodził się 20 czerwca 1936 roku w Kamieniu.
W roku 1955 wstąpił do Zgromadzenia Księży Salezjanów, a 22 czerwca 1964 r. w Krakowie otrzymał świecenia kapłańskie z rąk Ks. Bp. J. Groblickiego.


Posługa kapłańska ks. Jubilata związana była z wieloma miejscami...
Skawa - 1965-66
Goszcz - 1966-1969
Bukowice - 1969-82
Poniatowice - 1982-90
Lubin - 1990-2002
Środa Śląska - 2002-2004
Ostrzeszów - 2004 -
Ks. Władysław wspominany jest przez byłych parafian, osoby z nim związane jako gorliwy kapłan i dobry człowiek, który złego słowa o innych nie mówi.


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Chór górniczy na wyżynach


Nie pierwszy raz gościliśmy w naszym cyklu chór, ale do tej pory na naszej scenie nie śpiewało 35 męskich głosów. 22 czerwca w klasztorku doniośle i uroczyście zabrzmiał chór męski - rzadkość. Przyjechali z Lubina, aby uświetnić Złoty Jubileusz Ks. Władysława, który w latach 90 - tych był kapelanem górników - śpiewaków. Nasi goście są jedynym górniczym chórem w Polsce i zapewne jednym z nielicznych na świecie. Zespołem kieruje maestro Krzysztof Kujawski, trzymający repertuar i artystów twardą ręką, czego efekty zobaczyliśmy i usłyszeliśmy na scenie. W galowych mundurach Panowie prezentowali się wspaniale. Koncert miał dwie odsłony. W pierwszej publiczność usłyszała typowy repertuar górniczy. Zabrzmiały więc: "Górnicza serenada", liryczna pieśń "Stary szyb" i kilka innych utworów w bardzo zróżnicowanych rytmach. Na uwagę zasługują soliści - zwłaszcza tenor o soczystym i donośnym głosie, który świetnie poradził sobie z trudnym "Ostatnim mazurem". Na początku występu słuchacze z ciekawością i pewnym dystansem przyglądali się chórzystom, ale "Górniczym walczykiem" zespół zachwycił naszych melomanów. Druga część koncertu składała się z pieśni "przywiezionych" z różnych części świata, bowiem powstały 34 lata temu Chór Górniczy z odwagą podróżuje i zdobywa liczne nagrody na festiwalach w całej Europie. Ważne miejsce w repertuarze lubińskiego zespołu zajmują piosenki kresowe - wileńskie i lwowskie. Dzięki nim oklaski rozbrzmiewały głośniej i głośniej…….. Dyrygent znakomicie panował nad swoimi podopiecznymi - cieniował nastroje, a także zachwycał dynamiką. Od doskonałego "piano" przechodził do "forte" płynnie, lecz stanowczo. 42. koncert "Pereł" zakończył brawurowo wykonany utwór "Hava Nagila" , który przypominał podróż chóru do Ziemi Świętej. A potem były już bisy, bisy i bisy……… Prezes Chóru - Piotr Strzelecki - powiedział, że takich owacji w długiej historii zespołu nie pamięta. My natomiast pamiętajmy o Śpiewających Górnikach z Lubina, których można zobaczyć w galerii zdjęć.


Fragment koncetu
Fragment koncertu
Fragment koncetu


Warsztaty...

W piątek, 13 czerwca, uczniowie z klasy pierwszej z Zespołu Szkół nr 1 w Ostrzeszowie, uczestniczyli w warsztatach na temat "Zajęcia pierwszych zakonników". Do grupy młodzieży dołączyła sie również rodzina ze SNR.
Zajęcia i zwiedzanie przebiegały w miłej i radosnej atmosferze. Młodzież dała świadectwo, że w klasztorze można twórczo i mile spędzać czas poznając życie zakonne i historię miejsca...Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
Warsztaty "Zajęcia pierwszych zakonników"...


W czwartek, 12 czerwca, uczniowie z klas pierwszych i trzeciej Szkoły Podstawowej w Kobyla Górze, uczestniczyli w warsztatach na temat "Zajęcia pierwszych zakonników".
Dzieci zapoznały się z zajęciami pierwszych zakonników, a poznały warsztat średniowiecznego skryby oraz historią pisma. Następnie mieli okazje wypróbować swoje siły w roli średniowiecznego skryby pisząc gęsim piórem. Nie zabrakło również niespodzianek i zwiedzania muzeum klasztornego.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Odpust w parafii św. Jadwigi


W dniach od 8 - 15 czerwca trwają w parafii św. Jadwigi rekolekcje które odnawiają wiarę. Prowadzą je Księża Sercanie - pochodzący z naszego miasta ks. Sławomir Knapik i ks. Marek Olszewski.
Dzień rozpoczęcia rekolekcji był także dniem odpustu w parafii św. Jadwigi. Mszy świętej odpustowej przewodniczył ks. Kan. Stefan Szkaradkiewicz - proboszcz parafii farnej. W słowie po Ewangelii podkreślił związek świętej Jadwigi i świętego Jana Pawła II. Wskazywał na powołanie każdego z nas do świętości. Msza święta była odprawiana w murach budującego się kościoła.

"Święta królowo Jadwigo
tyś Polsce serce oddała
Ciebie nasz lud umiłował
boś Ty mu Matką się stała"

Śpiewał chór prowadzony przez s. Lidię - nazaretankę. W tym miejscu pragnę podziękować - w imieniu Ks. Proboszcza Piotra Kowalka - wszystkim Paniom, Panom i Siostrom, za trud przygotowań, za czas poświęcony próbom i uświetnienie pięknym śpiewem tej uroczystości.

Tekst: s. Małgorzata
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji


Warsztaty "Zajecia pierwszych zakonników"...


W piątek, 6 czerwca, uczniowie z klasy trzeciej i szóstej Szkoły Podstawowej w Kaliszkowicach Kalskich, uczestniczyli w warsztatach na temat "Zajęcia pierwszych zakonników".
Dzieci zapoznały się z zajęciami pierwszych zakonników, a poznały warsztat średniowiecznego skryby oraz historią pisma. Następnie mieli okazje wypróbować swoje siły w roli średniowiecznego skryby pisząc gęsim piórem. Nie zabrakło również niespodzianek i zwiedzania muzeum klasztornego.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji


Start | O nas | Historia | Aktualności | Inicjatywy | Renowacja | Źródła finansowania projektów | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego