www.nazaretankiostrzeszow.pl


Idź do treści

Menu główne:


IV 2014

Aktualności > Wydarzenia

Rekolekcje wielkopostne


W dniach od 14 do16 kwietnia br. w Jarszewie odbywały się rekolekcje wielkopostne dla dzieci ze Szkół Podstawowych. Rekolekcje prowadziły siostry nazaretanki - s. Edyta, s. Lidia i s. Maria. Wspólna modlitwa, śpiew i nauka rekolekcyjna były czasem wielkiej łaski i radości. Tematem rekolekcyjnych spotkań był: PRZYJACIEL-NAJWIĘKSZY SKARB!Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
Skupienie dla sióstr zakonnych

Ostrzeszowski klasztor gościł siostry z różnych zgromadzeń zakonnych z terenu diecezji kaliskiej. Dzień skupienia osób konsekrowanych rozpoczął się o godz. 9:30 adoracją Najświętszego Sakramentu. Następnie Eucharystii przewodniczył ks. dr hab. Michał Kieling, który wygłosił homilię. Po Mszy świętej udałyśmy się do klasztornego ogrodu, aby wspólnie odprawić Drogę Krzyżową. Nabożeństwo prowadził nowicjat Sióstr Nazaretanek. W programie nie zabrakło spotkania przy stole. Skupienie zakończyło się zwiedzaniem muzeum klasztornego.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji


Młodzież z Niemiec

W sobotnie popołudnie muzeum klasztorne odwiedziła grupa niemieckiej młodzieży z Bladensburga. Sportowcy przybyli, by wziąć udział w Jubileuszowym 50 Crossie Ostrzeszowskim. Szybko okazało się, że dla tych młodych ludzi, pasja do sportu nie jest jedynym zamiłowaniem. Z równie dużym zaangażowaniem i wnikliwością poznawali historię klasztoru. Wiele pytań zadawali na temat życia zakonnego, z którym wcześniej nie mieli zbyt dużego kontaktu.
Dziękujemy germanistom z I LO, którzy w tej wędrówce poznawczej niestrudzenie służyli swoją znajomoscią języków.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji


Warsztaty...

W ramach projektu z „Wiedzy o kulturze” uczniowie ZS nr 2 w Ostrzeszowie zorganizowali wycieczkę po Ostrzeszowie dla przedszkolaków i uczniów zerówki. Aneta, Julita i Dominik przyprowadzili do klasztoru na warsztay sporą gromadkę przedszkolaków z Rojowa. Dzieci w trakcie zabawy i zwiedzania muzeum odkrywały kim jest zakonnik i siostra zakonna, gdzie mieszka zakonnik, jak się nazywa strój zakonny …
Spotkanie przebiegło w radosnej i miłej atmosferze.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji


Rekolekcje...

Rekolekcje także u nas!
Trzydniowe rekolekcje wielkopostne w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ostrzeszowie dobiegają końca.
Akcje prowadził ksiądz Michał przy współpracy z Siostrami Nazaretankami. Podczas tych dni dotykaliśmy tematu: wiary, powołania i Eucharystii. Młodzież miała okazję uczestniczyć w drodze krzyżowej, Mszy Św., a także przystąpić do sakramentu pokuty.
Ziarno zostało zasiane. Teraz czekamy na owoce.

Relacja: s. Emma - nowicjuszka
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji


Spotkanie rekolekcyjne


W dniau 4 kwietnia br w Strzyżewie (parafia Kotłów) odbywało się spotkanie rekolekcyjne dla dzieci ze Szkół Podstawowych. Siostry nazaretanki (s. Edyta, s. Lidia) przybliżały dzieciom życie i osobę bł. Jana Pawła II. Nie brakowało również wspólnej modlitwy i śpiewu.


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacjiCzas mocy i łaski …


Pod krzyżem na klasztornej alejce, 2 kwietnia o godz. 20.30, rozpoczęło się nabożeństwo oczekiwania, a następnie procesyjne wyjście do kościoła figury z Gargano. Św. Michał Archanioł przybył na ostrzeszowską górkę, jak do swojego domu. Wszystko tutaj od dawien dawna przeniknięte było obecnością Wodza Niebiańskich Zastępów. To już w roku 1629 szlachta ostrzeszowska, w liście do biskupa wrocławskiego, pisała: "Na tym wzgórzu św. Michał jest strażnikiem granic Królestwa i innych dróg, strażnikiem najpewniejszym i najsławniejszym..." (kroniki bernardyńskie z roku 1629 - Nr 1610). Stąd zapewne postawiono figurę na zwieńczeniu kaplicy, jak strażnika przed wejściem i trzy jego wizerunki namalowano w kościele.
To miejsce sam wybrał, bo kroniki wspominały, że to na tym wzgórzu "objawił się On przy otwartej skrzyni z przyborami kościelnymi, z której mała dziewczynka niewiele otrzymała, np. ornat, srebrny krzyż itd. Gdy te przedmioty zostały przyjęte - anioł zniknął."
(kroniki bernardyńskie z roku 1722 - Nr 1576) Bóg to wie, czy kronikarz opisał fakt, czy tylko pragnieniem ludzi wierzących… Jednak św. Michał Archanioł w tych dniach peregrynacji zagościł u nas, jak u siebie.
Nieduży kościół wypełnił się szczelnie wiernymi. Przyszli tutaj, aby szukać wstawiennictwa tego potężnego Patrona, który wybrał Boga i całkowicie oddał się spełnianiu Jego woli. W jego obecności była celebrowana Msza święta z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów. Wszak św. Michała Archanioł towarzyszy podczas każdej Eucharystii adorując prawdziwie obecnego Boga.
Całonocne czuwanie ze św. Michałem Archaniołem było czasem, w którym prowadził nas głębiej i dalej. Zafascynowany Bogiem wołając "KTÓŻ jak BÓG, ukazywał, że w walce ze złem, mocą Bożą się zwycięża. Ta noc była gorącą modlitwą za młodzież, małżonków, narzeczonych, poszukujących wiary, sensu i miłości życia, wątpiących w istnienie Boga, rodziny zagrożone rozpadem, zniewolonych, walczących o wewnętrzną wolność… Godzinki o św. Michale Archaniele i nieszpory o Aniołach, jak w uroczystej "anielskiej" liturgii, łączyły myśli i serca w pieśń uwielbienia. Bogaty pogram peregrynacji obejmował przyjęcie Szkaplerza św. Michała Archanioła jako konkretny widzialny znak Jego opieki, zawierzenia siebie i swojej rodziny opiece Wodza Niebieskiego, błogosławieństwo osób starszych, chorych, dzieci. Nie zabrakło osobistego spotkania ze św. Michałem Archaniołem, który był stróżem i opiekunem Świętej Rodziny.

Przez cały czas drzwi kościoła nie zamykały się - mieszkańcy Ostrzeszowa, okolic przychodzili adorować Jezusa w Eucharystii, pojednać się z Bogiem w sakramencie spowiedzi, oddawać się w opiekę świętemu Patronowi. Ludzie żyjący obok nas są spragnieni Boga i pomocy Aniołów. Trudno ocenić owocność tego czasu, ale nie ulega wątpliwości, że Bóg nieustannie szuka swoich dzieci i chce ich obdarzać łaską.
To wszystko działo się na naszych oczach. Ale jeszcze więcej dokonało się w sercach osób, które uczestniczyły w tym wyjątkowym wydarzeniu. Wierzymy, że Michał Archanioł będzie wspomagał nas w walce o Królestwo Bożej Miłości w nas i w sercach tych, do których jesteśmy posłane i że będzie zwyciężał, bo "KTÓŻ JAK BÓG"!


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacjiStart | O nas | Historia | Aktualności | Inicjatywy | Renowacja | Źródła finansowania projektów | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego