www.nazaretankiostrzeszow.pl


Idź do treści

Menu główne:


II 2014

Aktualności > Wydarzenia

Warsztaty dla małżeństw

W ostrzeszowskim klasztprze miało miejsce skupienie warsztatowe dla małżeńst, na temat: "Jak zdobyć cię na nowo? O pielęgnowaniu małżłeństwa na codzień." Uczestniczyło w nim 10 małżeństw: z Poznania, Szamotuł, Wrocławia, Kolumny, Lublina, Warszawy i Ostrzeszowa. Warsztaty prowadził o.Piotr Zajączkowski OFM Cap. z Białej Podlaskiej, moderator Kursu na Miłość, ruchu duchowości małżeńskiej (www.kursnamilosc.pl)


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji


Muzyka dawna wiecznie młoda

Wnętrze ostrzeszowskiego kościoła klasztornego Sióstr Nazaretanek tchnie duchem przeszłości i idealnie przyjmuje muzykę dawną, tworząc ciekawe połącznie - syntezę sztuk - architektury, malarstwa z dźwiękiem. Prawdę tę doskonale rozumie publiczność "Pereł w koronie", dlatego 14 lutego licznie przybyłych melomanów uraczyły swym talentem trzy zespoły: "Cantica" i "Prymka" ze Starachowic oraz ostrzeszowskie "Jubilo" działające przy Fundacji Zabytkom na Ratunek "Nazaret".

Muzyka dawna powstała w wiekach od X do XVII i jest rodzajem tajemnicy, która na poziomie wykonawczym wymaga wielu zabiegów, aby można było odtworzyć emocje towarzyszące dawnym pokoleniom. Ten rodzaj sztuki fascynuje więc szczególnie młodych ludzi, którzy znudzeniu współczesną kulturą popularną poszukują nowych doznań w szlachetnej muzyce przeszłości.

Ostrzeszowski koncert był częścią największego w Polsce festiwalu muzyki dawnej "Schola Cantorum". Dzięki uprzejmości Pani Grażyny Dziedziak mogliśmy w "Perłach w koronie" gościć najlepsze zespoły młodzieżowe grające i śpiewające trudne i piękne dźwięki minionych wieków. Przy okazji warto zaznaczyć, że "Jubilo" otrzymało od jurorów wyróżnienie za udany debiut. A "Prymka" i "Cantica" zostały laureatami w swoich kategoriach.

Repertuar wszystkich występujących tego wieczoru zespołów sięgał przede wszystkim do renesansu i baroku. Słuchaliśmy dzieł kompozytorów polskich i europejskich - zarówno sakralnych jak i religijnych. Zróżnicowanie przypadło do gustu publiczności, która z radością oklaskiwała młodych artystów. Muzyka dawna niesie z sobą czar przeszłości i zachwyca młodych wykonawców. Oby przykładów tak pozytywnego oddziaływania sztuki na młodzież było jak najwięcej, wszak kultura popularna ma bardzo jednoznaczny charakter i powstaje wyłącznie w celach komercyjnych, dlatego alternatywa w postaci dawnej muzyki staje się atrakcyjna, ponieważ przypomina proces rekonstrukcji, odtwarzania, a to z kolei bardzo podoba się ludziom wrażliwym i szczerym. Prawda dźwięku, naturalność brzmienia, swoboda wykonania oto atuty muzyki kameralnej, których popkultura nigdy nie pokona. Na szczęście!

Osobne słowa podziękowania należą się opiekunkom zespołów - starachowickim zespołami kieruje Bożena Magdalena Mrózek, zaś "Jubilo" pracuje pod czujnym okiem Bożeny Rybczyńskiej. Kolejne spotkanie z muzyką dawną już w przyszłym sezonie, do zobaczenia. Zapraszamy także do wspomnień fotograficznych.


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
Fragmant koncertu...

Fragmant koncertu...
Fragmant koncertu...
SCHOLA CANTORUM

XXXVI Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum w Kaliszu, to niezwykłe wydarzenie w całej Polsce. Zespół Muzyki Dawnej "JUBILO", należący do Fundacji Zabytkom na Ratunek "NAZARET" w Ostrzeszowie, również wziął w owym Konkursie udział. Instruktorem naszego Zespołu "JUBILO" jest Bożena Rybczyńska i to ona przygotowała pięć utworów Muzyki Dawnej, które członkinie Zespołu zaprezentowały 12 lutego o godz. 15.00 w Szkole Muzycznej, przy całym składzie jury.
Czas mijał nam bardzo szybko i intensywnie na warsztatach powiązanych z Muzyką Dawną, ćwiczeniach i próbach grania. Wielką naszą radością było uczestniczenie naszego Zespołu w Koncercie Galowym, w sobotę, 15 lutego o godz. 17.00 w Teatrze Kaliskim. Po owym Koncercie były rozdawane złote, srebrne i brązowe HARFY EOLA w I-VI kategoriach i w VI kategorii HARFA BURSZTYNOWA. We wszystkich kategoriach były także wyróżnienia i nagrody specjalne. Nasz zespół "JUBILO" ku wielkiemu zaskoczeniu i radości, otrzymał nagrodę za Udany Debiut.
Cieszymy się, że mogłyśmy uczestniczyć w Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum w Kaliszu. Nowe doświadczenia, zapalone serca naszych młodych uczestniczek, rozmowy z jury, pozwalają nam patrzeć w przyszłość z nadzieją. Jesteśmy też wdzięczne siostrom nazaretankom w Kaliszu, że w tym czasie gościły nas w swoim domu i wspierały modlitwą. Dziękujemy też naszym siostrom w Ostrzeszowie za wszelkie wsparcie i modlitwę.

Relacja: s. Lidla Hałas - opiekun duchowy zespołu


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji


Rekolekcje sióstr


W dniach 7-14 lutego w naszym klasztorze odbywały się rekolekcje dla sióstr nazaretanek, które prowadził o. Tycjan Zgraja OFM. Tematem rekolekcyjnych rozważań była konsekracja zakonna. Atmosfera zewnętrznego i wewnętrznego wyciszenia sprzyjała wsłuchiwaniu sie w głos Boga.Rekolekcje DMN


W dniach 1-5 lutego gościliśmy młodzież i dzieci uczestniczących w rekolekcjach Duszpasterstwa Młodzieży Nazaretańskiej. Korzystając z czasu ferii młodzi ludzie przybyli min. z Inowrocławia, Kobylina i oczywiście Ostrzeszowa, aby w zaciszu klasztornego życia zaczerpnąć Bożego Ducha.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Dzień warsztatowy w muzeum...Wtorek, 4 lutego, był dniem warsztatowym… W organizowanych na terenie muzeum warsztatach edukacyjnych wzięło dział pięć grup.
Dzieci przy dobrej zabawie miały okazje poznawać dzieje ostrzeszowskiego klasztoru…

Pierwszą grupą warsztatową były klasy czwarte i piąte ze Szkoły Podstawowej w Grabowie nad Prosna.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji


Kolejna to klasy piąte i szóste ze Szkoły Podstawowej w Doruchowie…
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

W prowadzonych warsztatach edukacyjnych wzięli udział również ministranci z Kobylina wraz ze swoim opiekunem - O. Masseo Senczek OFM …
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

...oraz dziewczynki śpiewające w scholii z parafii p.w. Matki Bożej przy Żłóbku z Kobylina…
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Dzień warsztatowy zakończyły dzieci z Duszpasterstwa Młodzieży Nazaretańskiej odprawiające swoje rekolekcje…
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Pierwsze spotkanie...W sobotę 1.02.br w klasztorze sióstr nazaretanek w Ostrzeszowie odbyło się rodzinne spotkanie, które inspirowane było trzema okolicznościami: pierwsza to pragnienie spotkania się przedstawicieli Zarządu Fundacji Zabytkom Na Ratunek „Nazaret” z rodzinami utworzonego w ubiegłym roku zespołu muzyki dawnej „JUBILO”; druga to pierwsza rocznica istnienia powyższego zespołu; trzecia to urodziny opiekunki zespołu.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 18.00 na terenie klasztoru i wzięli w nim udział członkowie rodzin dziewcząt z zespołu oraz s. Przełożona ostrzeszowskiej wspólnoty, członkinie Zarządu Fundacji i s. Edyta Pietrzak przedstawicielka działu promocji (łącznie prawie 50 osób). Po przywitaniu gości przedstawicielka Zarządu Fundacji s. Bożena Baczmańska przedstawiła obecnym kolejno : opiekunkę Zespołu „JUBILO”, Bożenę Rybczyńską, członka zarządu Fundacji s. Celinę Dawidowską oraz członków zespołu, prosząc aby każda z dziewcząt przedstawiła swoja rodzinę.
Po tej oficjalnej części miało miejsce wzajemne złożenie sobie życzeń i podzielenie się opłatkiem, które było jednocześnie okazją do wzajemnego bliższego zapoznania się wszystkich obecnych na spotkaniu.
Po życzeniach miał miejsce koncert wykonany na tę okoliczność przez zespół „JUBILO”. Kolejnym punktem programu było złożenie przez członkinie zespołu życzeń solenizantce i wręczenie okolicznościowego upominku oraz podziękowanie inicjatorom powstania zespołu i osobom, które w czasie tego roku istnienia szczególnie w różnej formie wspierały zespół w jego działalności.
Na zakończenie na wózku wjechał tort „jubileuszowy” z zapalonymi świeczkami symbolizującymi członkinie zespołu. Jedna świeczka w środku, przypominała, że minął pierwszy rok istnienia zespołu.
Po tej części oficjalnej był czas na wspólną świąteczną kolację, którą uczestnicy spotkania wcześniej wspólnie przygotowali. Cieszyło to, że nikomu nie spieszyło się do domu co oznaczało, ze atmosfera spotkania sprzyjała zacieśnieniu wzajemnych więzi.
Dobrze, że są takie momenty, gdy można się spotkać, wzajemnie dzielić radość i poczuć się jak w jednej wielkiej, wielopokoleniowej rodzinie, gdzie każdy jest ważny, potrzebny i niezastąpiony. Po spotkaniu zrodziło się pragnienie w sercach, aby tego typu spotkania nie były czymś wyjątkowym, ale mogły być częstsze.


(relacja: s. Iwona - Bożena Baczmańska)

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
Start | O nas | Historia | Aktualności | Inicjatywy | Renowacja | Źródła finansowania projektów | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego