www.nazaretankiostrzeszow.pl


Idź do treści

Menu główne:


III 2014

Aktualności > Wydarzenia

Rekolekcje wielkopostne


W dniach od 31 marca do 2 kwietnia br. w Wałkowie odbywały się rekolekcje wielkopostne dla dzieci ze Szkół Podstawowych. Rekolekcje prowadziły siostry nazaretanki - s. Edyta, s. Nazaria i s. Michaela. Wspólna modlitwa, śpiew i nauka rekolekcyjna były czasem wielkiej łaski i radości. Tematem rekolekcyjnych spotkań był: PRZYJACIEL-NAJWIĘKSZY SKARB!Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji


Rodzice kapłanów ...


W naszym domu głosiły rodziców kapłanów z diecezji kaliskiej wyświeconych w 2003 roku. Nad grupą duchową opieką roztoczył ks. kan Edward Wawrzyniak. Poza czasem wspólnej modlitwy, były chwile spotkań przy stole, pielgrzymka na Górę Krzyża i dzielenie się tym, czym na co dzień żyją rodzice kapłanów. Nie zabrakło oczywiście zwiedzania muzeum klasztornego.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji


Rekolekcje ...


W dniach od 24-26 marca br. w Skórzewie i Dąbrowie ( k. Poznania ) odbywały się rekolekcje wielkopostne dla dzieci ze Szkół Podstawowych. Rekolekcje prowadziły siostry nazaretanki - s. Marcjanna, Mistrzyni Nowicjatu wraz z siostrami nowicjuszkami: s. Michaelą, s. Marianną i s. Karoliną. Skórzewo to rodzinna parafia s. Marcjanny. Łącznie dzieci było ponad 600. Wspólna modlitwa, śpiew i nauka rekolekcyjna były czasem wielkiej łaski i radości. W niedzielę, tj. 23 marca, siostry uczestnicząc we wszystkich Mszach Świętych w kościele w Skórzewie, opowiadały o Zgromadzeniu, powołaniu, a także o remoncie naszego Klasztoru. Parafianie powierzali swoje intencje modlitewne oraz składali ofiary na rzecz remontu Klasztoru w Ostrzeszowie. Parafia bardzo serdecznie przywitała nasze Siostry na czele z ks. Proboszczem - ks. Markiem Niemirem. Za wszelką dobroć i modlitwę z serca dziękujemy.


Niech Bóg będzie we wszystkim uwielbiony !


Relacja: s.Karolina - nowicjuszka


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji


Rekolekcje ...wiara czyni cuda!

W dniach 24-26.03.2014r. odbyły sie rekolekcje wielkopostne w Lesznie w trzech szkołach podstawowych: SP 1, SP 3 i Szkoły Prywatnej. Prowadzone były przez dwie siostry nazaretanki: s.Maksymilianę Dojcz, która obecnie posługuje w Rosji (Kaliningradzie) i s.Mariettę Stadnik z naszego klasztorku w Ostrzeszowie. Siostrom pomagała młodzież (w większości absolwenci tych szkół). Temat przewodni rekolekcji to "ŚWIATŁO WIARY". Uczestniczyło w nich około 500 dzieci z klas od I do VI. Część zajęć odbywała się na auli SP 1, a druga w kościele Św. Krzyża w Lesznie. W programie były m. in. pantomimy - scenki z życia Pana Jezusa, by w sposób obrazowy bardziej dotrzeć do odbiorców. Nie zabrakło oczywiście śpiewu, konkursów, a przede wszystkim w centrum każdego spotaknia stawiany był Pan Jezus i na sali i potem w kościele, gdzie np. pierwszego dnia była wspólna Adoracja Najświętszego Sakramentu przez dzieci z klas IV-VI, drugiego Droga Krzyżowa, sakrament pokuty. Widać było zaangażowanie zarówno młodzieży pomagającej w rekolekcjach, jak i dzieci w nich uczestniczących.
Można powiedzieć, że ziarno posiane, podlane i ogrzane słońcem... Prawie przez cały czas trwania rekolekcji padał deszcz, więc ziarno zostało podlane, a na koniec zaświeciło słońce, by ogrzać, to co zostało posiane.
Teraz pozostaje gorąca modlitwa, by ziarno mogło wzrastać, ponieważ "Wiara czyni cuda", jak śpiewaliśmy w hicie naszych rekolekcji... :-)

Ref.:
Kto nie boi się wierzyć, że się uda? Ja nie! Ja wierzę, wiara czyni cuda!

Choć mam wiele pytań, nie będę wróżyć z kart.
Info zodiakalne to mało śmieszny żart.
Kiedy patrze w górę nie ważny układ gwiazd.
Bo tam trochę wyżej jest najpiękniejsze z miast,
a w nim Ten co przyszłość zna.

Ref.:
Kto nie boi się wierzyć, że się uda?
Ja nie! Ja wierzę wiara czyni cuda!
Kto nie boi się wierzyć, że się uda?
Ja nie! Ja wierzę wiara czyni cuda!

Życia na loterii jeszcze nie wygrał nikt.
Żadne amulety nie dadzą szczęścia mi
Zamiast trzymać kciuki wykonam inny gest
Wzniosę ręce w górę bo wiem, że w niebie jest
moja pomoc, szczęście me!

Ref.:
Kto nie boi się wierzyć, że się uda?
Ja nie! Ja wierzę wiara czyni cuda!
Kto nie boi się wierzyć, że się uda?
Ja nie! Ja wierzę wiara czyni cuda...


Relacja: s.Marietta Stadnik


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji


Wizyta nauczycieli ze SłoweniiZespół Szkół Nr 2 im. Przyjaźni Polsko Norweskiej w Ostrzeszowie gościł pięcioro nauczycieli ze słoweńskiej szkoły o nazwie: Srednja Poklicna in Strokovna Šola Bežigrad - Ljubljana (SPSŠB). Celem wizyty delegacji była realizacja zadań, związanych z projektem Leonardo da Vinci Partnerstwo Mobilność nauczycieli, któregy umożliwi nauczycielom wymiany poglądów i doświadczeń oraz zapoznanie się z metodami nauczania w szkole partnerskiej. We wtorek 25 marca goście zwiedzili Pobernardyński Zespół Klasztorny. Podczas przemiłej przechadzki po klasztornych zakamarkach, okazało się jak wiele wspólnych cech można odkryć między narodem polskim a słoweńskim. Ogromne wrażenie naszych gościach wywarło świadectwo Sióstr Męczennic, które oddały swoje życie za ojców rodzin.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji


Warsztaty pisania gęsim piórem...


Pierwszy dzień wiosny często jest dla uczniów okazją do wagarów, ale dzieci ze Szkoły Podstawowej w Siedlikowie pokazały, że to szczególe święto można spędzić inaczej. Klasy IV-VI wzięły udział w warsztatach edukacyjnych odbywajacych się pod szyldem Fundacji Zabytkom Na Ratunek „NAZARET”. Zajęcia prowadzone w klasztorze dotyczyły tematu: „Zajęcia pierwszych zakonników”.
Uczniowie poszukali odpowiedzi na pytania: Kim jest zakonnik? Jak wyglądał dzień za murem średniowiecznego klasztoru? Czym zajmowali się zakonnicy w średniowieczu? itp. Zapoznali się również z historią pisma, aby później wcielić się w role średniowiecznego skryby pisząc i odrabiając gęsim piórem swój inicjał. Wszystkim udzielił się radosny nastrój, kiedy brat Hubert w multimedialnej grze sprawdzał zdobyte wiadomości.
Następnie 50 osobowa grupa uczestników zwiedziła muzeum przyklasztorne, do było ciekawym domknięciem wizyty w klasztorze Sióstr Nazaretanek.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji


25 lat życia zakonnego


W ukryciu nazaretanskiego klasztoru dziękowaliśmy Bogu za 25 lat życia zakonnego s. Teofanii Migowskiej i s. Beniaminy Jurkiewicz. Centralnym momentem naszego dziękczynienia była wspólna Eucharystia koncelebrowana przez O. Andrzeja Konopka OP i Ks. Władysława Kozera SDB. Siostry jubilatki po Komunii świętej odnowiły swoje śluby zakonne. W odśpiewanym Magnificat wyraziłyśmy uwielbienie Boga za dar obdarowania i Jego łaski.


Fotorelacja z wydarzenia przechowywana jest w sercach sióstr

Warsztaty historyczne


W czwartek, 13 marca, klasa II z I L.O. w Ostrzeszowie uczestniczyła w warsztatach historycznych. Uczniowie zapoznali się z prezentacją na temat historii Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego, zwiedzili muzeum przyklasztorne oraz wzięli udział w wielkoformatowej grze tematycznej.Relacja Aleksandry Witkowskiej z klasy II D ILO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie:

"Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Błękitne niebo, ciepłe promienie słoneczne i śpiew ptaków. Nie sposób nie wykorzystać takich warunków. W czwartkowe przedpołudnie dzięki siostrze Natalii (naszej katechetce) mieliśmy szansę, by poznać lepiej wnętrze i historię ostrzeszowskiego klasztorku. Całą klasą wzięliśmy udział w warsztatach prowadzonych przez siostrę Edytę.
Historia klasztoru, czy jakiegokolwiek innego zabytku może wydawać się mało interesująca jednak nie w tym przypadku. Komputerowa gra "Biblionerzy" stała się dzisiejszą sensacją! Choć brat Hubert zadawał dosyć trudne pytania z przeszłości klasztoru, to nasza klasa dawała sobie świetnie radę.
Po sprawdzeniu wiedzy historycznej, nadszedł czas na zwiedzanie. Wspaniałe freski, obrazy, czy podziemne krypty na pewno na długo zagoszczą w naszej pamięci.
Z jeszcze większym entuzjazmem rozpoczęliśmy ostatnią część naszego spotkania. Siostra Edyta zaproponowała nam grę "Nazaretanki". Już sama wielkość planszy, która zajmowała całą podłogę, zrobiła ogromne wrażenie. Podzieliliśmy się więc szybko na cztery drużyny, by jak najszybciej zacząć zabawę. Już po kilku minutach liczył się dla nas tylko dobry rzut kostką i zdobycie "cegiełki"!!
Z żalem opuszczaliśmy mury klasztoru. Przez zaledwie kilka godzin zrobiliśmy mnóstwo wspaniałych rzeczy. U każdego pojawił się szczery uśmiech na twarzy. Był to wspaniały czas, w którym mogliśmy się zintegrować, jeszcze bardziej zaprzyjaźnić z siostrą Natalią i poznać prawdziwe piękno jednego z najbardziej znanych zabytków Ostrzeszowa."
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji


Rekolekcje wielkopostne


Uczniowie z kaliskiego Nazaretu przeżywali w naszym domu swoje wielkopostne rekolekcje. Towarzyszyły im dwie siostry nazaretanki: s. Vianneya i s. Elżbieta. Tematem rekolekcyjnych rozważań głoszonych przez ks. Łukasza Skorackiego, była "WOLNOŚĆ". Uczniowie przyjrzeli się takiemu cennemu darowi, jak "wolny wybór", aby podczas nabożeństw mogli w wolności wybrać JEZUSA jako PANA swojego życia.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Odwiedziny obcokrajowców...


Wolontariusze programu AIESEC - platformy wymiany studentów z całego świata - zawitali w Zespole Szkół Nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie. Tak relacjonuje wizytę gości w naszym klasztorze jedna z uczennic:


(Zdjęcie wykonał i udostępnił: Mateusz Kałwiński)

"Szkoła nr 2 im. Przyjaźni Polsko - Norweskiej gości obcokrajowców z krajów : Włoch, Gruzji i Peru. Trzech bardzo sympatycznych studentów, chcący dowiedzieć się czegoś o naszym miasteczku, jednym ze zdobytych i oprowadzonych w języku angielskim przez uczniów klas turystycznych miejscu był Klasztor Pobernardyński Sióstr Nazaretanek, w którym Martin i Levani (chłopcy z Peru i Gruzji ) mieli za zadanie dowiedzieć się co się stało z Klasztorem podczas potopu szwedzkiego, jaka wiąże się legenda z pniem drzewa, wpisali się do kroniki oraz przywitali się po angielsku z dziećmi, i najstarsza grupa zaśpiewała im polską piosenkę, która im się bardzo spodobała. Byli zachwyceni pięknym ogrodem, dobrze zadbanym przedszkolem, miłą atmosfera i ciekawą historią. Podarunkiem od sióstr dla nich była płyta z koncertami, które obyły się w Klasztorze, oraz własnoręcznie robione różańce przez Siostry zakonne. Nie mieli nic przeciw temu, ponieważ oboje również są chrześcijanami, wyznania Rzymsko - Katolickiego jak my." (oprowadzająca/tłumacz Aneta I. kl.1B LO)Mandolina czyli słodycz dźwięku

Mandolina była bardzo popularna w baroku, stąd pomysł, aby czterdziesty koncert z cyklu "Perły w koronie" w - nomen omen - barokowym klasztorze Sióstr Nazaretanek wypełnił swym dźwiękiem ten właśnie niepozorny - acz wspaniały instrument. Poszukiwania wykonawcy trwały bardzo długo. Polska przestała bowiem kochać mandolinistów i zniknęli oni z naszego muzycznego krajobrazu. Okazało się jednak, że dzięki pozytywnym skutkom globalizacji, można nawiązać kontakt z jedną z najwybitniejszych mandolinistek młodego pokolenia w Europie - Natalią Korsak z Mińska. Pomysł mandolinowego koncertu stał się faktem 2 marca 2014.
Bohaterka 40. koncertu naszego cyklu jest solistą Białoruskiej Państwowej Filharmonii w Mińsku, a także laureatką najważniejszych festiwali mandolinowych na świecie - w Japonii, Luksemburgu, Niemczech i Rosji. Repertuar przygotowany na niedzielny, marcowy wieczór nosił tytuł : "Karnawał melodii" i nie zawiódł nawet najwybredniejszych melomanów. Artystce towarzyszył znakomity ukraiński akordeonista Andrij Melnyk. Duet znakomitą muzyką poruszył serca "perłowej" publiczności. Wiele utworów, bezpośrednio po wykonaniu było oklaskiwanych tak żarliwie, jakby miał to być finał. Ale do rzeczy!
Koncert rozpoczęły brawurowe wykonania utworów J.S. Bacha, które wprowadziły słuchaczy w epokę. Kolejne utwory tchnęły nostalgią romantyzmu. Wspaniale zabrzmiała "Serenada" F. Schuberta i stylizacje romantyczne G. Swiridowa. Owacyjnie przyjęto "Marsz turecki" W.A. Mozarta. W dłoniach solistki - w tych utworach- "śpiewała" domra - ludowy instrument rosyjski o konstrukcji zbliżonej do mandoliny. Ileż wspaniałych emocji można wyczarować z trzech strun tego niepozornego instrumentu, przekonali się wszyscy, zadziwieni umiejętnościami solistki melomani.
Druga część koncertu to popis umiejętności gry na mandolinie. Czar muzyki, wspaniała technika i znakomicie dobrany repertuar rozkołysały publiczność. Zachwytom nie było końca, a wykonany w finale "Czardasz" V. Montiego ukradł sympatię widzów dla sympatycznego duetu. Czterokrotne bisy na stojąco, wspólny śpiew i owacje towarzyszyły artystom aż do momentu zejścia ze sceny. Już po koncercie wielu starszych ostrzeszowiaków z sentymentem wspominało czasy, kiedy w naszym mieście mandoliny grały w domach i salach koncertowych. Być może ten "perłowy" koncert obudzi zapomniane i zakurzone instrumenty? Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i powrotu do mandolinowej krainy melodii. Naprawdę warto!Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji


Start | O nas | Historia | Aktualności | Inicjatywy | Renowacja | Źródła finansowania projektów | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego