www.nazaretankiostrzeszow.pl


Idź do treści

Menu główne:


XI 2014

Aktualności > Wydarzenia

Nowenna do bł. Franciszki Siedliskiej

W dniach 16-25 listopada br. w naszym kościele przyklasztornym trwała Nowenna do bł. Franciszki Siedliskiej-Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, Założycielki Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. W tym roku, w sposób szczególny była ona dedykowana rodzinom. Kulminacyjnym moment stanowiła uroczysta msza święta w dniu 25 listopada o godzinie 18.00, odprawiona w naszym kościele we wszystkich intencjach zanoszonych w tegorocznej nowennie przez ręce Błogosławionej, która pozostaje niestrudzona Orędowniczką w wypraszaniu łask u Boga, szczególnie zaś dla rodzin.

Instrumenty z ludzkim głosem- 47 Koncert "Perły w koronie"

W historii ludzkości instrumenty muzyczne pojawiały się i znikały. Kiedy jedne zyskiwały popularność, inne niknęły w mrokach zapomnienia. Nikt, nigdy nie zatrzyma tego procesu, ale na szczęście, ziarno raz zasiane wzrastać będzie zawsze, tylko potrzebuje sprzyjających warunków. Obserwując dzieje violi da gamba, łatwo się przekonać o sile tego przedziwnego prawa natury.
23 listopada 2014 gościliśmy w "Perłach w koronie" zespół Gambasada, grający na pięknych instrumentach - violach da gamba. Szczyt popularności violi przypada na wiek XVII i bogaty repertuar pochodzi właśnie z tego okresu, co znakomicie koresponduje z barokowym kościołem pobernardyńskim w Ostrzeszowie, w którym odbywają się koncerty. Utwory na violę komponowali wielcy twórcy epoki min. Jan Sebastian Bach, wykorzystując brzmienie tego niezwykłego instrumentu w wielu działach religijnych.
Licznie przybyła publiczność mogła konfrontować barwy znanych i popularnych wiolonczeli z violą da gamba. Muzycy prezentujący tego wieczoru swoje talenty nazywają siebie: "gambasadorami" - ambasadorami violi do gamba w Polsce, swoje występy traktują jak misję popularyzacyjną, dlatego oprócz gry ciekawie opowiadali o swojej pasji, prezentowali instrumenty, a nawet po zakończeniu koncertu prowadzili dialog z publicznością.
Duże zainteresowanie budził wygląd instrumentu, z pozoru przypomina on wiolonczelę, ale dokładniejszy ogląd pozwala dostrzec różnice. Jedną z nich jest charakterystyczne zakończenie podstrunnicy w kształcie ludzkiej głowy. Siedem strun violi da gamba znakomicie bowiem imituje ludzki głos. Jeśli tylko zamkniemy oczy i wsłuchamy się w brzmienie odnajdziemy w nim wielkie podobieństwo do śpiewu człowieka.
Gambasada przygotowała ciekawy i jednorodny stylistycznie repertuar. Słuchaliśmy muzyki kompozytorów: niemieckich, angielskich i francuskich - Karla Friedricha Abela, Marina Marais'a i Tobiasa Humea. Wykonania i interpretacje cechowały się niezwykłą starannością, dbałością o dynamikę i precyzję artykulacji. Publiczność podziwiała wirtuozerię gry młodych muzyków, którzy przekonali wszystkich, że ich ukochany instrument przemawia do współczesnego słuchacza równie skutecznie jak w dawnych wiekach. Gambasada to jedyny polski zespół, który wykonuje kompozycje napisane na trzy viole. Tym przyjemniej było nam Gościc ich na naszej scenie. Wieczór z udziałem gambitów minął szybko, ale w pamięci pozostanie na długo.


Gambasada:
Justyna Krusz
Julia Karpeta
Krzysztof Firlus

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Uprzejmie informujemy, iż Koncert "Viola da gamba" jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie, w związku z Projektem pt. "Cykl koncertów Perły w koronie", realizowanym przez Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Informujemy także, iż Koncert stanowi jednocześnie element promocji Projektu zrealizowanego przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, pn. "Rewaloryzacja Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego w Ostrzeszowie. Etap I.", współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, Priorytet VI: Turystyka i Środowisko Kulturowe. Działanie 6.2.: Rozwój kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego. Schemat I: Projekty Inwestycyjne."Alicja w Krainie Czarów" w ostrzeszowskim Kinoteatrze Piast

Także w niedzielę 23.11.2014r., o godzinie 14:00, w Ostrzeszowskim Centrum Kultury mogliśmy przenieść się choć na chwilę w inną czasoprzestrzeń, za sprawą Teatru Futryna, działającego przy Zgromadzeniu Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu Prowincji Warszawskiej. Młodzi artyści tym razem zaprezentowali musical na podstawie utworu Lewisa Carrolla pt. "Alicja w Krainie Czarów". Powszechnie znana bajka stała się zaproszeniem do podróży w głąb samego odbiorcy, w poszukiwaniu samego siebie, własnej tożsamości i dojrzałości. Jest to podróż, która trwa całe życie. Warto w nią nieustannie wyruszać… Młodym artystom i opiekunom Teatru, życzymy wielu nowych twórczych inicjatyw i dziękujemy za ucztę, której dostarczyli nam w czasie odsłony musicalu w Ostrzeszowskim Centrum Kultury.Brązowy laur dla Zespołu "JUBILO"

Pragniemy podzielić się radością, iż w sobotę, 22 listopada 2014r., podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Dawnej odbywającego się w Radomiu, Zespół JUBILO, działający pod egidą Fundacji Zabytkom Na Ratunek „NAZARET”, zdobył brązowy laur.
Zespół tworzą: Anita Smardz, Danuta Słupianek, Estera Ates, Martyna Bacik, Oliwia Bajor, Roksana Słupianek i Zofia Jóźwiak. Opiekę nad Zespołem sprawują s. Lidia Hałas, Nazaretanka i p. Bożena Jabłońska.
GRATULUJEMY miejsca na podium, życzymy twórczego rozwoju i dalszych sukcesów.

Warsztaty pisania gęsim piórem

Z kolei w piątek, 14 listopada br., gościły w naszym klasztorze dzieci z klasy 5a, ze Szkoły Podstawowej nr , w Ostrzeszowie z wychowawcą -p. Agatą Leszkiewicz. Dzieci także wzięły udział w warsztatach pt. "Zajęcia pierwszych zakonników", których praktycznym aspektem jest pisanie gęsim piórem, a następnie zwiedziły Muzeum przyklasztorne i znajdujące się nim wystawy.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Warsztaty pisania gęsim piórem

W czwartek, 13 listopada 2014roku do naszego ostrzeszowskiego klasztoru przybyły dzieci z klasy 1b ze Szkoły Podstawowej im. E. Estkowskiego w Mikstacie wraz z s. Ewą Szczutkowską i wychowawcą klasy- p. Urszulą Tomala. Dzieci wzięły udział w warsztatach pisania gęsim piórem, prowadzonych pod egidą Fundacji Zabytkom Na Ratunek "NAZARET", a następnie zwiedziły przyklasztorne Muzeum i znajdujące się w nim obecnie wystawy. Wyjechały pełne wrażeń i radości.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Klasztorny Orzeł

W duchu radości i wdzięczności Bogu oraz ludziom, świętowałyśmy dzisiaj także w Klasztorze na górce, 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Główny akcent stanowiła oczywiście modlitwa, a w jej ramach uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiona przez naszego Księdza Kapelana. Mało kto wie, iż w kryptach naszego klasztornego kościoła pw. św. Michała Archanioła, także znajduje się patriotyczny akcent - wyraz niepodległościowych pragnień mieszkańców tych ziem, sprzed ponad 100 lat.

W 1910 roku, trzech ostrzeszowskich harcerzy: Rapiór, Liebner i Małyszka, zakradło się do kościelnych podziemii, by wygrawerować Orła ostrzeszowskiego w koronie piastowskiej i liściach laurowych, dając w ten sposób wyraz, tkwiącym w ich sercach, pragnieniom odzyskania niepodległej Ojczyzny.Młodzi ludzie byli odważni: nie bacząc na ewentualne odkrycie ich dzieła przez zaborców pruskich, podpisali się na ścianach krypt, w pobliżu wizerunku Orła.

Ich sny i marzenia o niepodległości ziściły się 8 lat później...


Możemy pozazdrościć im miłości do Ojczyzny, o której Cyprian Kamil Norwid napisał znamienne słowa: "Ojczyzna to zbiorowy obowiązek". Obyśmy potrafili się tym przejąć i budować oblicze naszej Ojczyzny z Bożą pomocą i Bożą opieką.

Chętnych naocznego zobaczenia Orła klasztornego serdecznie zapraszamy do zwiedzenia naszego Muzeum:)

W duchu tejże zachęty, zapraszam do obejrzenia fotorelacji

Msza św. w Kryptach

2 listopada 2014r., zgromadziliśmy się w Kryptach naszego kościoła klasztornego pw.św.Michała Archanioła, aby modlić się za wszystkich Wiernych Zmarłych.Mszy św.przewodniczył nasz Ksiądz Kapelan Władysław Kozera.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia


Krypty, stanowiące część Muzeum przyklasztornego zostały wyremontowane w związku z realizacją przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu Projektu pn. "Rewaloryzacja Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego w Ostrzeszowie. Etap I.", współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, zgodnie z umową o dofinansowanie nr UDA-RPWP.06.02.01-30-024/08-00. Okres realizacji 01.07.2010-31.07.2012r.Start | O nas | Historia | Aktualności | Inicjatywy | Renowacja | Źródła finansowania projektów | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego